fb

Економија

Половина од вработените во Фејсбук ќе работат од дома

А1он
Генералниот директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг најави дека очекува дека во следните десет години околу 50 проценти од вработените во компанијата да работат од дома.
Свет

Фејсбук отстранил повеќе од девет милиони објави со говор на омраза

А1он
Компанијата Фејсбук ја информира јавноста за драстично зголемување на бројот на отстранети постови што промовираат насилство и говор на омраза, што сега се припишуваат на
Економија

Фејсбук ги зголеми приходите и бројот на корисници за време на пандемија

А1он
Фејсбук објави голем раст на приходите и бројот на корисници во првиот квартал, но предупреди за знаци на опаѓање на приходите од рекламирање како резултат
Магазин

Фејсбук бележи раст на корисници, но намалување на приходите

А1он
Фејсбук соопшти дека во подрачјата погодени од пандемијата со новиот коронавирус бележи раст на корисниците, но намалување на пригодите од огласувачите. Според претставниците на Фејсбук,
Свет

„Фејсбук“ го откажа самитот поради новиот коронавирус

А1он
Компанијата “Фејсбук” соопшти дека го откажува глобалниот самит за маркетинг, што требаше да се одржи следниот месец во Сан Франциско, поради ризикот од новиот коронавирус.
Свет

Политико: Закерберг e согласeн дека Фејсбук би требало да плаќа поголем данок

А1он
Извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг, прифаќа дека глобалните даночни реформи значат бидејќи социјалната мрежа може ќе мора да плати повеќе даноци во различни земји,
Свет

Русија ги казни „Фејсбук“ и „Твитер“ со по 58.000 евра

А1он
Руски суд денеска ги осуди социјалните мрежи “Твитер” и “Фејсбук” на парични казни поради неисполнување на законот што бара податоците од руските корисници да се