Милошоски: Македонија е грчка колку што е „Аљаска“ руска

Од:

Антонио Милошоски по вчерашната изјава на претседателот на Грција, Прокопис Павлопус на својот Фејсбук профил напиша дека Македонија е грчка колку што е Алјаска руска.

„Македонија е грчка, колку што е Аљаска руска. Но, сепак би рекол дека има нешто Фројдовско во потребата на Претседателот Павлопулос токму во градот Воден да изјави дека Македонија е една и грчка. Тој си знае зошто“, напиша Милошоски.

„А кога станува збор за Македонија, она што го знаат и тој и сите земји членки на Обединатите Нации е дека пресудата од Судот во Хаг е една и меѓународна, ниту грчка, ниту македонска. Затоа во име на владеењето на правото, време е официјална Атина да ја примени пресудата од Хаг“, напиша на Фејсбук, Милошоски.

milososki

Би можело да ве интересира

Спортските натпревари во Грција со зголемен број гледачи

Ана Ололовска

Јоргос Папандреу се кандидира за претседател на Движењето на промена

А1он

Циодрас: Со вакцинацијата избегнавме 8.400 смртни случаи во Грција од Ковид-19

Ана Ололовска

Од Грција за Португалија заминаа 48 бегалци

Ана Ололовска

Фејсбук ќе плати 14 милиони долари за дискриминација на Американци

Ана Ололовска

Земјотрес од 6,1 степен во морскиот дел јужно од грчкиот остров Карпатос