Една од најубавите жени на светот почина на 56-годишна возраст

Од:

Супермоделот Татјана Патиц почина на 56-годишна возраст, пишува „Vogue“.

Татјана се прослави во текот на осумдесеттите и деведесетите години на минатиот век, а соработуваше со познати модели како Синди Крафорд, Линда Евангелиста, Кристи Тарлингтон и Наоми Кембел.

Заедно со нив во 1990 година се појавува во спотот на познатиот Џорџ Мајкл за песната „Freedom“.

Некогаш беше прогласена за една од најубавите жени на светот, а ја доби и титулата за најмистериозна манекенка. Како што постојано истакнуваше, „ги презираше деновите на нејзината најголема слава“, а се повлече од јавноста за да му се посвети на семејството.

Со манекенство се занимаваше до 2019 година, а на модната писта првпат зачекорила кога имала само 17 години. Таа беше на насловната страница на повеќе од 200 најпрестижни светски списанија.

Причината за нејзината смрт засега не е позната.

Би можело да ве интересира

Стоп на новата мода, некој треба да се уапси, доаѓаат најгрдите чизми

Предраг Петровиќ

Јапонија низ креации на македонски дизајнери – Алшар, Ивановски, Маригуча и Технолошкиот факултет со свои креации на Нихон-Џи 2.0

Ана Ололовска

Познатата манекенка се сликаше гола за Велигден: поради скандалозната фотографија ги исклучи коментарите, не можеше да ги поднесе навредите

Ана Ололовска

Поранешна манекенка колабираше на работа и почина – имаше само 25 години

Горан Наумовски

Најпознатите македонски модели блеснаа во комбинации од Fashion Group

Горан Наумовски

Ја исмеваа поради изгледот по породувањето: Адријана Лима брутално им одговори на критичарите со нова фотографија

Ана Ололовска