Две жирафи угинале по удар од гром во зоолошка градина

Две жирафи угинале во зоолошка градина во САД, откако биле погодени од гром, што е редок, но трагичен случај, јавуваат американските медиуми.

Настанот се случил на почетокот на мај во паркот „Лајон кантри сафари” на Флорида, но резултатите од аутопсијата за причината за смртта на жирафите беа соопштени бури сега, по повеќе од еден месец од немилиот настан.

– Со длабоко жалење соопштуваме за смртта на две од нашите прекрасни и харизматични жирафи, се вели во соопштението на зоолошката.

Животните – 10-годишната женка Лили и едногодишнит мажјак Џони, се наоѓале на своето пасиште во рамки на зоолошката градина, кога одненадеж се појавила бура, па не успеале да се засолнат од кобната молња.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Огромна медуза снимена во британското приморје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Рибар фатил школка, а од неа излегол октопод

Ана Ололовска

Коњ колабираше на сред улица во Скопје

Ана Ололовска

Изумирањето на ајкулите е сигнал за уништување на Средоземното Море

Ана Ололовска

Поларна лисица преминала пат од Норвешка до Канада за 76 денови

Ана Ололовска

Потера во Кембриџ: Побегнал питон долг три метри

Ана Ололовска