Достапна последната тест верзија на Windows 8

Од:

Последната тест верзија на Windows 8, наречена Windows 8 Release Preview, од денес е достапна за јавноста. Оваа верзија може бесплатно да се преземе од официјалната Windows веб страна и е последна ваква верзија пред официјалното пуштање во продажба на Windows 8.

Според Microsoft, новата тест верзија може да се пофали со нови Bing апликации, подобрувања на апликациите за е-пошта, фотографии и контакти, подобрена поддршка за повеќе монитори, подобрена навигација низ Windows Store, зголемен број апликации од трети страни и многу други подобрувања.

Windows 8 Release Preview верзијата е достапна и за 32bit и 64bit компјутери. Минималните побарувачки се: процесор од 1GHz, 1GB RAM (за 32bit) и 2GB RAM (за 64bit), најмалку 16GB слободен простор и графичка картичка која поддржува DirectX 9.

Доколку сакате да ја испробате оваа верзија, препорачливо е да не ја инсталирате на компјутер кој постојано го употребувате. Најпаметно решение е да ја инсталирате преку виртуелна машина.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Дел од профилите кои регрутираат граѓани за големата интернет измама за пари веќе не се активни, струмичката СмартКлик пријавила злоупотреба на името

Александар Тодески

(ВИДЕО) Масовна измама на интернет во Македонија, се нуди брза заработка

Александар Тодески

Ковачевски: Во Северна Македонија 83 отсто од домаќинставата имаат пристап до широкопојасен интернет

Горан Наумовски

Прекин во мрежата на Телеком: „Градежни работи ги оштетиле каблите на различни локации“

А1он

Падна Gmail: Корисниците ширум светот пријавуваат проблем

Ана Ололовска

Осум лица осудени во Германија за овозможување илегална работа на интернет сајтови

А1он