Долговечна машка панда од зоолошка градина во Јапонија наполни 38 години

Од:

Мажјак џиновска панда, кој се смета за најстариот примерок на овој животински вид во светот, кој во заточеништво по природен пат оствари потомство, наполни 38 години во јапонската зоолошка градина каде што живее.

Неговата возраст во „човечки живот“ би значела дека тој има над 80 години.

Мажјакот по име Ејмеј во зоолошката градина во јапонската префектура Вакајама пристигна од Пекинг во 1994 година и оттогаш тој доби 15 потомци, од кои 11 беа префрлени во Кина, домот на џиновските панди.

Ејмеј за подарок добил ледена торта и украси изработени од 28 стебленца од бамбус, што треба да симболизира здрав и долг живот.

Би можело да ве интересира

Гинисов рекорд: Пингвинот Олде наполни 41 година

Ана Ололовска

Изгубено куче минало 60 километри и се вратило дома

Ана Ололовска

Светски ден за заштита на животните

Ана Ололовска

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Ана Ололовска

Речиси 140 угинати фоки пронајдени долж брегот на Мексико

Ана Ололовска

Мала „наезда“ на бебиња на ретки горили во Уганда

Ана Ололовска