Денеска почнува зимата

Од:

На северната хемисфера на Земјата денеска почнува зимата, а за жителите на јужната хемисфера доаѓа лето.

Зимата ќе трае 88 дена, односно до 20 март 2023 година.

На денот на почетокот на зимата, денот е најкраток, а ноќта најдолга.

Би можело да ве интересира

ОН: Озонската обвивка постепено се обновува

Ана Ололовска

ЕСА разгледува можност за пренос на енергија од вселената на Земјата

А1он

Коперникус: Многу е веројатно дека зимата ќе биде потопла од вообичаено

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Ана Ололовска

Втор ден Отворен Балкан во Тирана: Обезбедување храна и струја пред почетокот на кризната зима

Ден на планетата Земја 2022: Инвестирајте во нашата планета

Ана Ололовска