Чарлс и Вилијам немаат коментар за книгата на Хари

Од:

Британскиот крал Чарлс и принцот Вилијам денеска се појавија во јавноста за прв пат по објавувањето на мемоарите и интервјуата на принцот Хари во кои тој упати низа обвинувања против нив и другите членови на кралското семејство.

Кралот Чарлс го поминал денот разговарајќи со присутните во едно село во Шкотска, но не ги коментирал неодамнешните бурни настани, пренесува Ројтерс.

Се додава дека истиот ден, насмеаниот Вилијам и неговата сопруга Кејт, кои Хари исто така ја критикува во својата книга, се појавија за прв пат по објавувањето на мемоарите, во болница во северна Англија, но ниту еден од нив јавно не спомна ништо за мемоарите на Хари. . Ова важи и за Бакингемската палата и секој член на кралското семејство.

Во својата книга, насловена „Спер“, Хари, меѓу другото, открива дека го молел својот татко да не се ожени со неговата втора сопруга Камила, сега кралица, како и бројни други ситуации, вклучително и кога неговиот постар брат и престолонаследник Вилијам го соборил за време на жестока расправија. Се истакнува дека Хари ги користел интервјуата и за да ги зајакне своите тврдења дека некои членови на кралското семејство, вклучително и Камила и Вилијам, влијаеле преку соработниците да објавуваат штетни приказни за него или за неговата сопруга Меган во таблоидите.

Издавачот рече дека книгата имала најголема продажба на нефинкција на првиот ден, со повеќе од 1,4 милиони продадени примероци во Британија, САД и Канада. Се вели дека книгата се уште се печати за да се задоволи огромната побарувачка.

Би можело да ве интересира

За време на крунисувањето, Чарлс ќе ја носи облеката што ја носеле неговите претходници

Анкета: 51 отсто од Британците се против владата да го финансира крунисувањето на кралот Чарлс

Ана Ололовска

Принцот Хари ќе присуствува на крунисувањето на неговиот татко кралот Чарлс III, Меган Маркл ќе остане во Калифорнијa

Бајден разговараше со кралот Чарлс Трети

Ана Ололовска

Кралот Чарлс Трети е седмиот британски монарх на поштенски марки, прв без круна

Ана Ололовска

Принцот Хари: Убив 25 луѓе во Авганистан

Горан Наумовски