Зендели за обраќањето на Пендаровски: Избалансиран настап во кое ги опфати сите отворeни прашања

Од:

Избалансиран настап во кое ги опфати сите отворeни прашања кои ги имаме, особено во делот на правната држава. Вака го оцени обраќањето на претседателот Стево Пендаровски пред пратениците, Фадил Зендели од Беса.

Треба да се поздрави, посочи Зендели, обраќањето во насока дека 30 години сме држава со афери, а нема ниту еден висок функционер зад решетки.

– Секако треба да се поздрави настапот на претседателот на државата, но и да се има предвид дека тој е краток период на функција. Секако во следниот период би требало да видиме и многу други иницијативи, кои според мојот впечаток, би требало да бидат во насока на тоа што тој треба да претставува – претседател на сите граѓани без разлика на етничката, национална и друга припадност, рече Зендели.

Би можело да ве интересира

Претседателот Пендаровски преку видео-врска разговараше со новата амбасадорка на Литванија

Ана Ололовска

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

А1он

(ВИДЕО) Пендаровски: Геноцидот во Сребреница без дилема e еден од најмрачните настани во модерната европска историја

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пендаровски во посета на Армискиот полигон „Криволак“

Ана Ололовска

Кипарскиот амбасадор по писмен пат му ги предаде акредитивите на Пендаровски

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пендаровски – Холштајн: Германија останува доверлив партнер на С.Македонија

Ана Ололовска