Зекири до Заев: Дали ќе се постави Панчевски за обвинител, кој е се освен симоним за правда?

Од:

„Брилијантен предлог имаме од лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, Владимир Панчевски да се постави за јавен обвинител, човек кој е се освен синоним за правда, човек кој е разрешен, човек кој рачно ги делеше предметите на СЈО кај подобри судии. Дали е дојдено време да се исполни вашето ветување?“, го праша премиерот Заев, пратеникот Мухамед Зекири потсетувајќи го дека тој ветуваше јавниот обвинител да се бира по предлог на опозцијата.

Премиерот Заев упати низa критики за предлогот јавен обвинител да биде поставен Владимир Панчевски и додаде дека ако даде можност на опозијата да прелага јавен обвинител може да очекува да го преложат и Груевски.

„Да го предложите Панчевски, човек кој буквално во цел мандат ги давал предметите на стриктно избрани судии, човек кој има вакво минато и за кој Судскиот совет тоа го утврдил, сега да го предложите за јавен обвинител. Ако им дадам да го предложат јавниот обвинител, тие ќе го предложат и Никола Груевски“, одговори Заев.

Би можело да ве интересира

Заев: Заедничката седница со Косово е потврда на одличните односи и заедничките интереси за Западен Балкан како регион на траен мир

А1он

Заев: Навистина сме Балкан на 21 век и верувам дека еден ден сите заедно ќе бидеме членки на ЕУ

А1он

Заев-Курти: Секое унапредување на односите меѓу соседите, носи стабилност и просперитет за целиот регион

Мицкоски: Заев се поистоветува со функцијата-премиер, имам само чувство на гадење за ваквите изјави

Катерина Павлова-Николовска

Заев не размислува за оставка: Мицкоски да дојде, премиер да биде?

Катерина Павлова-Николовска

Хоџа: Се додаваат по два денари од винарските визби за достигнување на договорените цени

А1он