Затвор за Јанева од најмалку три години ако биде осудена

Од:

Најмалку три години затвор ѝ се закануваат на уапсената специјална јавна обвинителка, Катица Јанева.

Обвинителот Љубомир Јовески на прес-конференцијата рече дека Јанева е осомничена за злоупотреба на службената положба и овластување според членот 353 став три од Кривичниот законик.

Членот 353 ставот три предвидува: „Ако сторителот на делото од став 1 прибави значителна имотна корист или нанесе значителна штета, сторителот ќе се казни со затвор од најмалку три години“.

Бојан Јовановски и Зоран Милевски се осомничени за кривично дело „Примање награда за противзаконито влијание“, а Јовановски е осомничен и за кривичното дело „Перење пари“.

Во истрагата која Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција ја отвори на 15 јули годинава, засега се опфатени три лица.

Би можело да ве интересира

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција: Неточни и непроверени фактите во текстот на „Ла Верита“

Ана Ололовска

Јовески ниту разговарал, ниту се сретнал со обвинителот за одблокирање на 750 илјади евра

Ана Ололовска

Чисти глупости се пишувањата дека Заев барал да се одблокираат 750 илјади евра, тврди обвинителот Пановски

Васко Маглешов

Јанева преку адвокатите ќе приговара на обвинението на Русковска

Васко Маглешов

На Боки 13 повторно му се слоши, пренесен е во болницата „Осми септември“

Васко Маглешов

Вработените во СЈО чекаат плата за септември

Васко Маглешов