Затвор за Јанева од најмалку три години ако биде осудена

Од:

Најмалку три години затвор ѝ се закануваат на уапсената специјална јавна обвинителка, Катица Јанева.

Обвинителот Љубомир Јовески на прес-конференцијата рече дека Јанева е осомничена за злоупотреба на службената положба и овластување според членот 353 став три од Кривичниот законик.

Членот 353 ставот три предвидува: „Ако сторителот на делото од став 1 прибави значителна имотна корист или нанесе значителна штета, сторителот ќе се казни со затвор од најмалку три години“.

Бојан Јовановски и Зоран Милевски се осомничени за кривично дело „Примање награда за противзаконито влијание“, а Јовановски е осомничен и за кривичното дело „Перење пари“.

Во истрагата која Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција ја отвори на 15 јули годинава, засега се опфатени три лица.

Би можело да ве интересира

Русковска: Факт е дека Јанева примила пари

А1он

Адвокатката на Јанева задоволна од сведочењето на Камчев во „Рекет“

Кристијан Ландов

На 23 март ексобвинителите од СЈО ќе сведочат за „Рекет“ по предлог на Јанева

Судијката од „Рекет“: Досега сум немала никакви притисоци за предметот

Мери Јордановска

Николоски: Денешното рочиште покажа дека „Рекет“ е координиран од семејството Заеви

А1он

Катица Јанева пред да биде уапсена одела во СЈО, салони за убавина и по вечери

Кристијан Ландов