Затруени 25 вработени од фабриката Леар, во ТИРЗ Тетово

Од:

атруени се 25 вработени од фабриката Леар, во ТИРЗ Тетово. Првите знаци на труење најпрвин добиле четири лица. Тие утринава појадувале салама и паштета. За кратко почуствувале симптоми на гадење, вртоглавица, повраќање. Побaрале помош од Брзата помош во Тетово, која веднаш со свои екипи пристигнала во кругот на фабриката.

– Ние веднаш интервениравме кај четворица пациенти во фабриката Леар. Им дадовме соодветна терапија, и потоа ги препративме на инфективното одделение. Потоа дојде група од неколку лица во Брзата Помош во Тетово кои имаа симптоми на труење, но и тие откако им укажвме помош за кратко се пуштени на домашно лекување, рече Гзим Нуредини началник на Брза помош Тетово.

Дел од затруени директно побaрале помош и на инфективнот одделение при Клиничката болница во Тетово. Откако таму примиле соодветна терапија пуштени се на домашно лекување.

И во месец март во фабриката Леар од јадење, беа затруени околу 220 вработени.

Би можело да ве интересира

Припадници на групата Боко Харам отруени во затвор во Чад

А1он

Пет лица затруени со храна од ресторан во Брвеница

Виктор Јованов

Инспекција во скопската фабрика за пиво каде работници се затруле со храна

Ана Ололовска

Во штипската болница хоспитализирано уште едно лице со симптоми на труење од виничката сендвичара

Ана Ололовска

Масовно труење во Виница: За една вечер 120 лица побарале итна медицинска помош

Наум Локоски

Пет лица од Виница со симптоми на труење откако јаделе торта

Ана Ололовска