Засилените сообраќајни контроли ќе продолжат и во наредните денови

Од:

МВР информира дека денеска, во периодот од 08.00 до 20.00 часот, на територијата на СВР Велес е спроведена зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возило со брзина поголема од пропишаната, при што санкционирани се 77 возачи.

„Од нив шест возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило се движело со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. При тоа 18 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 59 надвор од населено место. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци“, известуваат од МВР.

Оттаму потенцираат дека засилените акциски сообраќајни контроли ќе продолжат и во наредните денови. Контроли денеска имаше и во Битола, Штип и Тетово.

„На територијата на СВР Битола спроведена e зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санционирани се 61 возач. Од нив 30 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 31 надвор од населено место. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци“, велат од МВР.

На територија на СВР Штип санционирани се 70 возачи. Од нив 32 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 38 надвор од населено место. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

При контролата на територија на СВР Тетово биле откриени и санкционирани вкупно 106 возачи кои ја пречекориле максимално дозволената брзина надвор од населено место, претежно на автопатот Гостивар-Тетово-Скопје.

„Од нив 13 возачи (ТЕ-5 и ГВ-8) ја пречекориле брзината за над 70 километри на час повеќе од дозволеното, а 58 возачи (ТЕ-36 и ГВ-22) за повеќе од 50 километри на час над дозволеното.

Покрај ова, санкционирани се и 60 возачи (ТЕ-40 и ГВ-20) што се движеле со поголема брзина од дозволената во населено место. Двајца од санкционираните (ТЕ) возеле со над 50 километри час повеќе од дозволеното, а откриени се и 6 други видови сообраќајни прекршоци (ТЕ-3 и ГВ-3)“, информираат од МВР.

Би можело да ве интересира

Приведен дилер од радовишко, пронајдена марихуана

Ана Ололовска

Приведено момче кое украло електричен тротинет од скопјанка

А1он

Приведен крадец во Шутка, украдените премети вратени на сопственикот

А1он

Утврдени неправилности кај 17 возила за јавен превоз на територија на СВР Битола

А1он

Скопјанец повикан на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа

А1он

Кривична пријава против двајца дилери, пронајден кокаин

А1он