ЗАЛОЖНИЦИ

Од:

Морам да признаам дека за прв пат во животов пишувам текст по наговор, иако сметам дека сите ние треба да дадеме придонес на сето она што се случуваше на 24.12. пред Собранието.

Арно ама во мене се појави една грда институција која долго време ( неколку саати) ме држеше во заложништво. АВТОЦЕНЗУРАТА!

Една од најгрдите човекови особини поврзани со стравот за сопствениот конформизам. Па бидејки не сум конформист по “професија” решив да превземам некои чекори. Имено пред извесно време соопштив дека се откажувам од моите деца, внуци и останатата родбина во нивни интерес, за да немаат последици од моите “ неконтролирани” постапки.

Е па штом е така и штом тоа го направив можам слободно да си пишувам, да си јадам г…а без некој да страда заради мене. Ме прашувате од кај ми е идејата за ваков потег?! Многу едноставно , бев предупреден посредно и непосредно и по телефон и директно да внимавам на моето однесување и на моето пишување. Им порачав ич да не ги боли за мене што и како бидејки мојот живот полека но сигурно згаснува и немам што да изгубам, дури ни српот и чеканот бидејки тоа ми го зедоа “ визионерите” наши, кои ме убедуваа дека допрва ке видам што е живот.

Добро, си реков, ај да видам. Очи ми истекоа, нерви ми се истенчија, станав Годо ама од поубавиот живот ни трага ни глас. Напротив секој ден тонев од грдотија во грдотија. Има тука и моја вина, ама не до толку.

И наеднаш станав заложник на една иста политика ама имињата на пропагаторите на “ круцијалните” идеи се менуваа. Сите властодршци ми беа блиски по некој начин. И бев збунет. Им ги гледав програмите си личат ко јајце на јајце и си поставував прашања: А чуму ни е многупартиски систем кога сите до еден се грижат за мене како да сум им најблизок род. Сите подеднакво се грижеа и за Државата ни. Дали забележувате дека пишувам во минато свршено време. Да тоа време помина , ама настапи едно друго време, време кога полутаните, не многу докваканите, до вчера беа апсолутни анонимуси, а денеска токму тие владеат. И многу пати сум си поставил прашање кај е проблемот што сето ова се дозволува.

Најверојатно ќе да е во генетскиот код.  Кога Севишниот го создавал човекот, имам чувство дека меѓу последните го создал Македонецот. Дали ќе да е од замор, дали ќе да е од заситеност, во секој случај направил едно чудо утки во нашиот код. Па како може луѓе да живееме како заложници на некои персони кој ако не влезеа во политиката ќе беа тоа што беа. никој и ништо.

И наеднаш заложници нивни стануваат уметници, интелектуалци, занаетчии. Аллллооо до кога? Ова ало си го упатувам и себе си.

До кога ќе дозволуваме разни полумедиокритети да си играат со нас? До кога ним ке им се улизуваме? До кога ке бидеме нечии полтрони и дупелижачи? И после сакаме да си одат! Е како да си одат кога им е убаво. Ем не под……т, ем им го лижеме задникот. А бе убајна.

Да се вратам на 24.12. Што сакавме, сто очекувавме. Кога сето тоа се случуваше во соседните земји им се восхитувавме. Се соживувавме со Србите, со Бугарите, навивавме за нив ко да сме на фудбалски натпревар и им се восхитувавме кога ја освоија до вчера нашата Скупштина, ги бодревме и им честитавме на Бугарите кога го освоија Собранието. Супер, од сосед по сосед. Арно ама, секогаш има едно АРНО АМА. Мечката заигра и во нашиот двор и што направивме ние Библиските и Античките? Си ја пикнавме главата под перница со мислата НЕМАМ ЈАС НИШТО СО ТОА, НЕКА СИ ВАДАТ ОЧИ.

Е море драги мои комшии, пријатели ако може во иднина да не ја навредуваме Библијата и Антиката пикајќи се ние во таа историја. Ало Антички , па Цане Македонски би се срамел дека го својатате и се поистоветувате со него. Срамота. Што направивме сите ние кога нашите очи (новинарите) на сила ги вадеа од галеријата на Собранието? Што направивме сите ние кога како најдолна стока ги влечеа пратениците и пратеничките од салата? Да ви кажам ли? Нејќете? Да знам, вистината боли, ама седнати ко стрини пред ТВ гледавме кој турски серии, кој патриотски емисии, кој турбофолк музика слушаа. Неможеа друго и да видат и да чујат. Ги превртев сите канали и информациите кој што ги добивав од терен и мислев дека се лага. Па според Националните телевизии во нашава напатена земја течеше само мед и млеко. И тогаш на Фбејсбук видов пост „Браво Боби Христов“ и нормално веднаш свртев на 24 часа и конечно ја видов вистинската слика.

Тажно! Лидерот на опозицијата стои достоинствено, меѓутоа тагата во очите му се гледаше. Беше изневерен од своите скопски сопартијци. Да не беа довитливите струмичани, итрите прилепчани немаше ни толку да има. За прв пат го видов БЦ толку лут и бесен, толку што не му преостана да ја руши бариерата и да тргне по цена да “ попие” некој пендрек. Па добро бе господо чувари на народот знаете ли кого удиравте? Ај што е лидер на опозицијата, ај што бил Премиер,ама човеков беше Претседател на Македонија и не ја посрамоти ниеднаш никаде како што многу често го прави тоа позицијата. Срамота. Да се немало намус, да се немало почит. Ја влечкаа Радмила Шеќеринска ко да е крпа за бришење душеме и во исто време забораваат дека таа Дама ја донесе до подотворена врата Македонија во ЕУ.

Ама нема везе, таа е СДСМ, а штом е од таму треба да се ништи. Мотото на позицијата е- кој не е со нас е наш непријател! Глупости, ама глупости. Од кај таа идеја. Едноставно не се согласувам со нив а тоа не значи дека ми се непријатели. Напротив сите ги доживувам, барем така сакам, како конструктивни противници.

И за крај уште нешто. Јас бев, сум и ке бидам тоа што сум. Луѓето ме препознаваат иако не сум политичар. Седат, пијат ракија , кафе (лажам за кафето), мезат со мене иако не сум, ама ич не сум моќен.

А вие кутрите кога ке си отидете од власт, а? Што очекувате? Свесни ли сте дека сите ваши заложници ке ви свртат грб. Знаете ли како се вртат сончогледите? Од кај да знаете, кога не сте земјоделци, а штрајкувате и добивате субвенции како земјоделци. Уским уметници, кога сме веке кај титулата Уметник да им се обратам на моите бивши колеги. Драги мои, си ве сакам, ама постои разлика меѓу Уметник и човек кој се занимава со Уметност. Ја воочувате разликата , нели?

А, доста веке. А, да, само уште една молба: Ослободете ме од васето заложништво, пуштете ги моите деца , внуци и сите млади луѓе да живеат.

Во некоја друга прилика за типовите кои се фалат со гениталии.

Бидете ми живи и здрави и Господ нека ни е на помош.

Марин Гермов-уметник без книшка

Би можело да ве интересира

Реален здравствен систем, а не експлодирана ракета на годината-петарда

Ана Ололовска

Погледот на Балканот кон Брисел, а намигнувањето кон Москва не е добра можност

Наум Локоски

Блажески: Солза, лажеш, ти никогаш не би се качила на гајби и буриња, освен ако не мислиш дека тие се мостот до удобна фотеља

Ана Ололовска

Македонските политичари да не се прават Англичани пред Тереза Меј

Ана Ололовска

Врне во душите на македонскиот народ, ама здравството нема да потоне

Ана Ололовска

Азески, време е да се пензионираш, заедно со својот дијалект!

Ана Ололовска

10 comments

Roland Mucha 26/12/2012 - 10:54 at 10:54

Marine bravo. Bev na protesti i jas, SKOPJANEC. Vo eden moment eden postar covek od STIP me prasa dali ima SKOPJANI na protesti, mu kazav deka eve jas sum SKOPJANEC, no, koga pogledav malku poveke okolu vidov deka sepak SKOPJANI go razocaraa BRANKO. Da odime na popraven SKOPJANI i da pomogneme da se srusi ovaa nenarodna vlast koja saka da ja dotolci ova nasa ni drzavicka.

Reply
infinity 26/12/2012 - 10:58 at 10:58

БРАВО многу добро кажано!

Reply
struzanec 26/12/2012 - 11:00 at 11:00

Sekoja cest zo pisanovo – Umetnik si e umetnik – Ama dzaba e – VMROEC nemojs da pretopis vo SDSM – edinstveno samo so podelba — A kako sto gledam so site sosedi ne stoime dobro ili ova dogovara nekomu da se podeli Makedonija pa neka teraat —–Pozzz do umetnikot…….

Reply
infinity 26/12/2012 - 11:01 at 11:01

Ајде на поправен, во сабота сите пред вмро, да им дадеме на знаење дека не се согласуваме со нивното насилничко владеење!

Reply
Katerina 26/12/2012 - 11:54 at 11:54

Bravo Marine bravo majstore ubavo kasano .Za golema zal SKOPJANITE sakaat nekoj drug da im ja zavrsi raboteva si sedat doma i si dledaat seir a veke drugiot den kukaat kako teskose ziveelo so ovaa vlast navistina nemozam da razberam.A nie od vnatresnosta sekogas na povik doagame i so casovi ne maltretira soobrakajnata policija no nie sme uporni i doagame na protesti da go izrazime naseto nezadovolstvo.I sekogas se prasuvam, dali na skopjanite navistina im e mnogu ubavo pa si sedat doma.I zatoa razmislete malku so vasite glavi i bidete so nas.

Reply
teodora 26/12/2012 - 13:20 at 13:20

mene gospodine umetnik bez kniska ne me nesto impresioniravte. Dobro e kazano, no ne e celosno, kompletno. Mnogu raboti se izostaveni, no togas pakk kje bese hronologija na edno propagjanje. Moeto mislenje rezultat na moeto vospituvanje i uslovite vo koi sum erastela kazuva deka NA VAKOV NACIN NE SE STIGNUVA DO POBEDA. Se lutevme deka Albancite so sila dojhdoa do svoite prava? Pa vidovme deka toa i ne e taka loso? Ne smeat mladite da se ucat deka samo so nasilie se stignuva na pozicija. Ne se sekjavam nekoj da rece deka izborite bea namesteni. Znaci, dadete idei, rabotete, ubedete go narodot, ama ne go siluvajte? ili sakate da bidete poslilni od silnicite na vlast? sto se ovie cirkusi? I koj kje ja plakja stetatat v sobranie? I zoowsto da doobivaat dnevnici a ne odat na rabota? Ova se praasuvav i za DPA. IZMENI TREBA> OD KOREN> AMA NIKAKO NA VAKOV NACIN. Zosto ZNAM deka uutreden i Branko da dojde na vlast, kje se vadi deka zemjata e tolku zadolzena upropastena i ON ednostavno nisto ne moze da napravi. A moze i kje gi skrati penziite i besplatnite avtobusi, pa kje zdivneme, nema da ima tolku guzva, a budzetot kje se napolni. Mozebi kje go ukine i zakonot za plati, pa pak kje rabotime po 10 godini bez den staz??? ej, pa toa bas bi bilo super!!!

Reply
Bitola 26/12/2012 - 14:37 at 14:37

Skopjani imase kolku za sol vo mandzata.Tolku.

Reply
dragan gogevski 27/12/2012 - 00:23 at 00:23

Ne mozam da svatam kako mozes da komentiras samo toa sto sakas da go vidis. Ne li gledase li maltretiranje , vlecenje, pcuenje i zakanuvanje vo parlament cela nedela. Udirani zeni tepanje, pokrivanje na kameri e isto kako brkanje na novinari zatoa sto se onevozmozuva prisustvo i sledenje. Zasto ne povikuvas na sobir da si ja branime drzavata posto sledno scenario na Zaev i sdsm e deka ke se puka.Vidi fotos, I na kraj zasto Branko ne pocitue institucii ke pravi neredi a lapa 1500 eur od drzavata, saka da se vrati na vlast ama so prevrat ne na izbori sto avtomatski mi go suspendira pravoto na glas. E moj Marine ova ne sakas da go vidi i svatis , zatoa sto ne ti odgovara izgleda, ama od vistinata ne se bega.Posle ova sto se sluci dobivame samo pomalku investiciiSto bea veke dogovoreni ili vo najava,los izvestaj od EU a ovoj predhodniot bese najdobar do sega i gole pritisok za promena na imeto zaradi blokiranje na drzavnite institucii.Nisto drugo so ovaa bagra nema da bide podobro zatoa sto ne ostana nitu eden so intelektualen kapaci\itet,Nikola Popovski Spasov, BuckovskiI ITN TUKU OSTANAA SAMO MAJMUNCINJATA DA RIPAAT VO PARLAMENT KOBAJAGI DA GO BRANAT BUCETOTUSTVARI SOZDAVAAT HAOS ZA DA SE VRATI ANTIHRISTOT na vlast no bez izbori so suspendiranje na glasot na narodot i na mojot glas. Na kraj tvojot bivs pretsedatel ima rejting od 5 procenti ne go saka narodot a ke se bori za sloboda i demokratija na istiot N

Reply
Ivana 27/12/2012 - 01:29 at 01:29

Teodora zlatna, novinarot ne se razbudi od sabajle za TEBE da te impresionira, znaci na pocetok na tekstot objasnuva deka go pisi tekstot poradi revolt. Ako tebe nesto posebno ne te bendisa i ne e kraj na svetot. Vo pravo si deka so nasilstvo nisto ne se postignuva, ama si gi pomesala pravcite, koj vrz koj izvrsi nasilstvo. Ostaj vmro, sdsm, grujo, branko… Trgni od novinarite, oti prvo raka bese krenata vrz niv, novinarite so se glasot na narodot – tvojot glas mila. Vlasta udri po tvojot glas. Posle udri po glasot na onoj narod so jasno na izbori se izjasna da tie pratenici (od sdsm) gi pretstavuvat niv vo zakonodavniot dom. Vlasta udri i po niv. Za koe nasilstvo zboras ti tuka? Nasilstvoto na opozicijata? Oti ne si ni malku objektivna i da go iskomentiras nasilstvoto na vladata? Gledase snimki? Gledase kako bea vleckani? Ili kora si pri oci, gluva pri usi? Ete makar i da glumea, nekoj mu dal povod da glumat, a vervam deka ti na bilo koe od nivno mesto isto bi reagirala, bi vristela i bi pruzala otpor. Nikoj ne proba da prezemi vlast so nasilstvo, pratenicite denot go pocnaja so odenje na rabota za so i dobivat dnevnica, ama na to rabotno mesto im bea odzemeni karticite. Posle to bese udarot vrz novinarite. Aj pratenicite ke recime “zasluzija” (pisam navodnici bidejki nikoj ziv covek ne zasluzva onaka da bidi vleckan), zosto novinarite? Vide kako Selmani bese vleckan? Zosto, ajde teodora mila, o ti ekspertu za nasilstvo odgovori mi zosto nasilstvo od strana na vlasta vrz novinarite? Odgovori mi kako ti bi se osekala da si tamu i da te vleckat, uste podobro odgovori mi tamu da se naogasa tvoja majka, sestra, tetka ili nekoja rodnina. Gledam zensko si pa ke se osmelam da te prasam, kako ti mozis da si ramnodusa na ta slika da gledas kaj so e izvrseno nasilstvo vrz zena, TRUDNA zena? Pak ke ti recam, gledaj gi snimkite kako da si od druga drzava i kako da ne znajs koj e pozicija a koj opozicija i odgovori mi koj go vrsi nasilstvoto? Branko ti e kriv? Ko ke vidam nekoj od maskiot pol da komentira i da kritikuva za isfrlanjeto na pratenicite, seedno mi e… ama ko ke vidam zensko deka go brani toj cin – mi se povraka. Koj kogo siluva? Ovde samo gledam edno, obid za siluvanje, a od drugata strana mesto otpor dobrovolno sirenje na nozete, prosti mi na izrazot.

Reply
сашо 27/12/2012 - 09:53 at 09:53

„Имено пред извесно време соопштив дека се откажувам од моите деца, внуци и останатата родбина во нивни интерес, за да немаат последици од моите “ неконтролирани” постапки“ – ова може да му текне и да го каже само на чиста и искрена уметничка душа. Браво Марине, благодарение на Вас, на Синоличка Трпкова, Тони Михајловски, Мери Георгиевска … вербата во уметноста и уметничкиот код на македонецот ќе опстои. Така се сака и се брани Македонија!

Reply

Leave a Comment

five × two =