Заканите и заплашувањата не ги поколебаа Ромите, маршот сепак ќе се одржи

Од:

Вчера вечер бил направен обид да се заплашат Ромите кои ќе учествуваат на Маршот на гордоста и достоинството што ќе се одржи денес, поради што организаторите се премислуваа дали да продолжат со планот и да завршат со маршот пред Владата. Заканите и заплашувањата сепак не вродиле со плод, претставниците на ромската заедница не потклекнуваат и велат дека Маршот ќе се одржи според планираното.

dobivaj vesti na viber

Во 11.45 часот ќе се тргне од Топаана, па преку Кале ќе се продолжи кон Влада. Таму ќе се предаде писмо со барање Ромите да не бидат повеќе третирани како граѓани од втор ред, да престане дискриминацијата кон оваа етничка заедница и да се почитува Охридскиот рамковен договор за правична застапност на Ромите при вработување. Организаторите на маршот бараат и јавно извинување од министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, за навредите со кои се користи кон Ромите во разговорите што ги објави опозицијата.

Од здружението „Романо Авази“, кој е организатор на маршот, не прецизираат со какви закани биле заплашувани една вечер пред маршот. Од таму синоќа до медиумите испратија соопштение во кое велат дека не се сигурни дали ќе се оди пред Влада поради притисоци и заплашувања.

„Маршот ќе заврши пред нашата канцеларија на улица „Никола Кљусев“ бр.14 со прослава и музика, а дали ќе се оди пред Влада и предаде барање не сме сигурни поради заканите кои ги добивме пред 3 часа“, соопштија од таму.

Утринава од таму велат дека по Влада маршот ќе продолжи пред канцеларијата каде ќе се одржат говори.

Маја Васева

Би можело да ве интересира

Приоритети на Стратегијата за Роми 2022–2030 се долгорочното унапредување на социјалната кохезија и економскиот статус на Ромите

А1он

Меѓународниот ден на Ромите – 8 април, неработен за припадниците на ромската заедница

Ана Ололовска

Истражување: Над 90 отсто од Ромите не поднесуваат жалба на добиено негативно решение поради недоверба во институциите

А1он

ЗПР ги осудува барањата на полицискиот синдикат од Битола и говорот на омраза во медиумите кон Ромите

Ана Ололовска

Ромите се поранливи на кризата предизвикана од COVID-19 што ни ја покажа потребата од активно вклучување на заедницата при заштита од кризни состојби

А1он

ВИДЕО: Меморандуми за соработка за два проекта за поддршка на Ромите во земјава

Ана Ололовска

Leave a Comment

three × 2 =