Захариева: Ја поздравуваме одлуката на Парламентот во Скопје

Од:

Ја поздравуваме денешната одлука на Парламентот во Скопје со што се отвора процес за европска и евроатлантска интеграција на државата. Тоа го нагласува вицепремиерот и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, јави БТА.

„Веруваме дека тоа е најправилното и единствено одговорно решение што дава шанса за благодет на сите граѓани во регионот. Го поздравуваме секој народен претставник кој го дал гласот во корист на заедничката иднина во НАТО и ЕУ. Ќе продолжиме да бидеме најискрен и близок пријател во тој процес, се наведува во соопштение што го пренесе бугарската агенција БТА.

Би можело да ве интересира

Бугарија поради коронавирусот ги одложува подготовките за влез во еврозоната

Ана Ололовска

Бугарија/Ковид-19: Во изминатите 24 часа нови 23 заразени, четири лица во критична состојба

Ана Ололовска

Бугарија: Пратениците го одобрија ветото на Радев, ги отфрлија спорните текстови

А1он

Делумно вето на бугарскиот претседател Радев на заострените мерки на владата против коронавирусот

Ана Ололовска

Во делови на Софија со дрон со разглас се предупредуваат граѓаните да ги почитуваат мерките

А1он

ВИДЕО: „Арена Армеец“ во Софија е претворена во резервна болница

Ана Ололовска