Заев: Зборот „педер“ го употребив за да дадам карактерна особина, а не да означам сексуална припадност

Од:

Премиерот Зоран Заев после изјавата за аферата „Рекет“ на „Твитер“ напиша дека зборот „педер“ го го употребил за да даде карактерна особина, а не да означи сексуална припадност.

„ЛГБТИ заедницата ја има мојата голема почит. Затоа, пред да го употребам зборот „педер“ упатив извинување. Тој збор го употребив за да дадам карактерна особина, а не да означам сексуална припадност. Извинување за ЛГБТИ луѓето. Ќе се борам за нивните права, како и до сега.“, наведе Заев во објавата на „Твитер“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Заев на трибина во Велес: Македонскиот идентитет денес е обезбеден, признаени сме од целиот свет а соседите ни се пријатели

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Конвенцијата на Прогресивна алијанса во Стокхолм: Заев е прогресивен лидер за пример

Ана Ололовска

Средба Заев-Пајат во Солун: Поддршка од САД за евроатлантската перспектива на земјава

Ана Ололовска

Заев – Лофвен во Стокхолм: Силна поддршка од Кралството Шведска за европските интеграции

Ана Ололовска

Грчките медиуми за средбата Заев-Мицотакис во Солун

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев од Самитот во Солун: Направивме договори за стратешко партнерство, продолжуваме и отвораме широк простор за бизнис иницијативите

Ана Ололовска