Заев за снимката објавена на Јутјуб: И денес мислам дека ДУИ не вредат пет пари на пазарот на гласови

Од:

Претседателот на СДСМ Зоран Заев се огласи на Фејсбук по повод снимениот разговор во кој се слуша негов глас, објавен денес на Јутјуб. Во разговорот со непознат соговорник чиј глас е мутиран, Заев одговара: „пет банки не вредат“, на коментарот на соговорникот: „А Шиптарите веќе ви ја пишат фактурата“.

„ДУИ не вредат пет пари на пазарот на гласови. Тоа е мојот став денес, беше мој став и тогаш, во времето кога е снимен разговорот објавен денеска. Имаа 20 пратеници, се преполовија на 10, на овие избори ќе имаат уште помалку. Сепак и покрај тоа што ДУИ не вреди пет пари, на 27 април 2017 година со сопствен живот го бранев животот на Талат Џафери,“ вели Заев во реакцијата на објавениот разговор.

„Јас сум ја покажал и докажал мојата љубов и почит кон Албанците на дело. Не само со зборови туку и на дело. Го донесовме Законот за јазици, се грижиме за сите заедници, прв сум ги повикал Македонците да гласаат за Албанци и Албанците за Македонци, прв сум ја отворил партијата за Албанци високи функционери, прв направив предизборна коалиција со албанска партија и лично и фамилијарно сум поврзан со Албанците, кум сум на Мухамед Зекири и тоа ми е големо задоволство.

Целата јавност слушна дека јас не го изговарам никаде тој збор што е навредлив за моите сограѓани Албанци, туку тоа го прави соговорникот во снимениот разговор.

Ваквите ниски и очајни обиди само ме охрабруваат уште посилно да дејствувам за концептот едно општество за сите, чиј предводник сум. Ќе продолжам тоа да го правам и понатаму, со достојна почит кон сите мои сограѓани од сите етнички заедници.

Објавата на оваа срамна манипулација уште еднаш докажува дека глас за ДУИ е глас за Мицкоски и Груевски,“ вели претседателот на СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Заев: Спремен сум да бидам четири години премиер, очекувам флексибилност од ДУИ

Кристијан Ландов

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му до доделува мандатот

Ландов

Заев и Николовски се откажуваат од надоместокот за патни трошоци во Собранието

А1он

Нема договор Заев-Ахмети: има напредок во ставовите меѓу двете партии

Кристијан Ландов

Заев: За 10-15 дена ќе имаме Влада, сите опции се отворени

Кристијан Ландов

Заев се обврзува на одговорен парламент, Спасовски очекува во законските рокови да се состави Влада

Кристијан Ландов