Заев ќе го бара мандатот од Иванов

Од:

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев в понеделник ќе ги достави потписите на пратениците на СДСМ, ДУИ, БЕСА и Алијансата за Албанците кај претседателот Ѓорге Иванов. Откако Централниот одбор на СДСМ завчера едногалсно одлучи Заев да биде мандатар, тој ќе побара од Иванов мандат за формирање на Влада.

По одлуката на ДУИ да ги даде потписите на Заев за тој да го добие мандатот, своите потписи му ги доставија и БЕСА и Алијансата за Албанците, чии лидери му ги гарантираа потписите на Заев веднаш откако Груевски не успеа да состави Влада, а за да го даде мандатот, Иванов од лидерот на СДСМ побара минимум 61 потпис.

Откако ДУИ потврди дека ќе ги даде потписите на Заев, како што вчера објави А1он, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ завчера имаше ноќна средба со претседателот Ѓорге Иванов, а вчера на својот Фејсбук профил се закани дека не политичарите, туку народот „ќе ја одбранел државата од Заев“.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Не може сите блиски луѓе на Заев да се во криминал, а тој да е чист

СДСМ: Мицкоски е најголемиот бранител на криминалците

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже со кои лица имал тајни средби мафијашот Седат Пекер во зградата на Владата

Катерина Павлова-Николовска

Границите на Балканот ќе ги нема само со членство во ЕУ и влез во Шенген механизмот, вели Заев

Жарко Настоски

Паднал договор за државјанствата, Заев, Села и Гаши засега не откриваат што е договорено

Жарко Настоски

Заев: Го осудивте Рашковски, но никој не е виновен додека не се докаже вина

Кристијан Ландов