Заев: Се покажува разликата со нашите политички опоненти

Од:

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот вицепремиер за евроинтеграции Фатмир Бесими за локалните избори во 2013 година покажува принципиелност и како што истакнува, разликата со нашите политички опоненти.

Самата бомба, истакна Заев, навистина го покажува тоа колку сме различни од сите други. – Суштината е дека бараме приниципиелност. Држете се до законот. Немојте да дозволите да потпаднете под политички притисок од никој. Тоа е суштината. Заради тоа што, навистина колегите може да разговарат за се, но многу е важна самата дискусија, дали е за законите, за принципите, за критериумите или е без разлика, како што другата страна знае да прави, без разлика тоа што законите го кажуваат, кои се принципите и критериумите, само да се исполнат некои одредени политики. И навистина тоа ја покажува разликата меѓу нас и нашите политички опоненти, рече Заев, одговарајќи на новинарски прашања по конференцијата за ефективна социјална заштита.

Во објавениот прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година на социјалната мрежа „Фејсбук“, според објавувачот на материјалот женскиот глас за кој тој тврди дека е на Шекеринска, вели дека членовите на Државната изборна комисија треба да гласаат принципиелно за изборната победа од првиот круг во општина Центар на кандидатот на СДСМ.

Би можело да ве интересира

Ако имало провокација, ја осудувам – вели Заев за венчавката на Богдановиќ

Ана Ололовска

Градежниците на средба со Заев ја поздравија одлуката на Владата да им помогне

Жарко Настоски

Заев не прифаќа лидерска, на почетокот на следниот месец заминува во Софија на средба со Борисов

Ана Ололовска

Заев го одби барањето на Мицкоски за лидерска средба

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Април 2021 е месецот за спроведување на пописот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Искоренувањето на сиромаштијата е наш секојдневен мотив

Ана Ололовска