Заев: Работни групи ќе ги разгледаат модалитетите за имплементирање на препораките на Венецијанската комисија

Од:

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, изјави денеска премиерот Зоран Заев.

-Веќе им е дадено на стручните луѓе во Владата и во делот на правосудството, затоа што се работи за дво-третински закони кои што не можат да биде дерогирани со просто мнозинство. Многу е важно правдата да важи еднакво за сите и да не биде дерогиран било каков процес со било кое право што е овозможено, рече Заев одговарајќи на новинарско прашање на прес конференцијата за проширување на булеварот „Никола Карев“.

Би можело да ве интересира

Меѓу 1 и 20 октомври ќе завршиме со одлуките за поставување раководни лица во институциите, вели Заев

Ана Ололовска

Заев: Најсилна осуда за бруталноста на полицајците, вакви случаи нема да поминат без казна

Ана Ололовска

Николоски: Заев нема да ме замолчи да зборувам за „Рекет“, денес ме тужеше, а не дојде на Суд

Ана Ололовска

Судењето за тужбата на Заев против Николовски одложено за 20 ноември

Ана Ололовска

Заев: Потребно е да продолжи фокусот за решавање на прашањето за Црквата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев-Гир: Треба да се реформираат сите области, особено владеењето на правото

Ана Ололовска