Заев: Работиме на намалување на цената на зелениот картон за возилата

Од:

Работиме на намалувањето на цената на зелениот картон за осигурување на возилата при пратување во странство, најави премиерот Зоран Заев, на граѓанската трибина „На прав пат“ во Куманово.

Тој додаде дека за намалувањето на цената на зелениот картон на ниво на земјите во регионот се преговара со осигурителните компании, како и за се она што претставува трошок во зелениот картон.

– Сакаме да го намалиме зелениот картон, сакаме да ги поедноставиме патарините, што се плаќаат за патишта, сакаме да ја рационализираме и поедноставиме регистрацијата на возилата и со тоа да им заштедиме на граѓаните од трошоците, да им вратиме пари назад на граѓаните, порача Заев од граѓанската трибина „На прав пат“, што се одржа во Куманово.

Би можело да ве интересира

Заев добитник на Меѓународната награда Иса-бег Исаковиќ за 2019 година

Татјана Ташкова

Заев: Пред судот како странки во постапката подеднакви се и одбраната и обвинителството

Ана Ололовска

Заев: Односите со ДУИ стабилни, за соработката по изборите ќе одлучат граѓаните

Ана Ололовска

Да се пријавува и казнува ако работодавач бара назад дел од минималната плата, апелира Заев

Ана Ололовска

Заев не ја коментира Русковска, за ветингот во судството вели дека е неопходен процес

Ана Ололовска

Заев: Добро е да се постигне консензус за промена на изборниот модел и да важи веднаш

Ана Ололовска