Заев: Очекувам лидерска средба на 31 август и избори во декември

Од:

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Република Словачка во Република Македонија, Мартин Безак.

Актуелната политичка ситуација во земјава и текот на реализацијата на преземените обврски за регуларни избори на Македонија беа главна тема на состанокот.

-Очекувам секој да биде на ниво на сериозноста, на 31 август да се одржи лидерската средба на којашто ќе утврдиме дека во декември ќе се одржат следните предвремени парламентарни избори во Македонија, рече Заев.

Тој соопшти дека СДСМ е категорично определена граѓаните на следните избори слободно да изберат на кого ќе ја дадат одговорноста да ја води државата и оцени дека според расположението на терен и анкетите тоа ќе бидат Социјалдемократскиот сојуз и опозицијата.

-СДСМ е постојано на терен, ги знаеме сите проблеми во државата и имаме конкретни, реални и одржливи мерки како да обезбедиме добар животот за луѓето и перспектива на државата. Со голем дел од нив граѓаните веќе се запознаени и даваат безрезервна поддршка на промените што ќе се случат, додаде Заев.

Амбасадорот Безак, како претставник на земјата којашто сега претседава со Европската унија изрази надеж за демократски избори во Македонија што ќе донесат демократски прогрес на државата кон ЕУ.

Би можело да ве интересира

Словачкиот екс-премиер, прорускиот Фицо победи на парламентарните избори во Словачка

Горан Наумовски

Политичарка ги фотошопираше плакатите пред избори: Оправдувањето е урнебесно

Фирми на Мијалкови и на Трајче Заев должат четири милиони евра за ДДВ: Кои се најголеми должници на УЈП

Орце Костов

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ е како папагал, избори па избори, прашајте ги колку е часот ќе ви речат: избори

Орце Костов

Предвремени избори до крајот на оваа година, бара Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Орце Костов

Избори во 14 ограноци на ДУИ – ова се имињата на луѓето кои ќе ги водат

А1он