Заев: Нови 49.552 вработувања за две години

Од:

Премиерот Зоран Заев денеска на социјалната мрежа Фејсбук објави дека за две години во државава има нови 49.552 вработувања и оти тие бројки се однесуваат за нововработени граѓани, а не за новоиселени.

Нови 49.552 вработувања во Северна Македонија за две години! Според Државниот завод за статистика, во првиот квартал на 2019 година евидентирани се 789.414 вработени лица, додека во првиот квартал на 2017 година вкупно вработени биле 739.892 лица. Тоа не се ново-иселени лица, туку ново-вработени граѓани, тука, во нашата земја, наведе Заев.

Би можело да ве интересира

Заев не очекува интервенции во преговарачката рамка за членство во ЕУ

А1он

(ВИДЕО) Заев: ЕУ ја утврди преговарачката рамка, нека запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Кристијан Ландов

Заев: Бидете горди, со членството во НАТО добивме имотен лист на државата

А1он

(ВИДЕО) Заев: Снимките за Мицкоски ги пушта некој од присутните на состанокот

Ана Ололовска

Заев: На 15 јули расчистуваме со остатоците од режимот во судството

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев од Охрид: Ковид еден ден ќе заврши, но Мицкоски нема да може да ја извади маската на лажниот патриотизам

А1он