(ВИДЕО) Заев: Ќе има „метла“ за најмалку тројца министри

Од:

Претседателот на СДСМ Зоран Заев најави дека најмалку три министри ќе бидат сменети од функциите. Тој не сакаше да открива имиња, но најави дека по консултации со раководство ќе објави за кои луѓе станува збор.

-До сега се сменети тројца министри, за култура, за образование и за правда и тројца без ресор. Ќе смениме и сега уште најмалку три и ќе дојдеме до промена на една третина од владиниот кабинет. Во контакти сме и со нашиот коалиционен партнер ДУИ каде што очекуваме да има промена на одредени кадри кои не ги исполнија очекувањата на граѓаните. Повторувам уште еднаш нема никој да штедиме. Покажавме храброст и доблест да направиме промени внатре во партијата, а тоа ќе го направиме и во извршната власт.“, рече Заев.

Тој најави дека нема да има кознетичка промена со ротации на одредени кадри туку ќе следи вистинска смена со нови министри.

Во однос на работата на градоначалниците Заев отворено кажа дека дека дел од нив потфрлиле односно не го испорачале она што бло предвидено со предизборната кампања на СДСМ и порача до дел од нив- доколку не се способни да ја извршуваат функцијата сами да ја напуштат.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Иванов и во пензија се однесува расипнички и се расфрла со парите на граѓаните

(ВИДЕО) Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ е против раст на платите, против поврат на ДДВ, ние обезбедуваме повеќе пари за граѓаните

Ана Ололовска

СДСМ: Обезбедивме 5 нови лекови за ретки болести, воведени нови инсулини, квотите за лекови се укинуваат

Ана Ололовска

СДСМ: За разлика од криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, денес парите се насочуваат кон граѓаните и нивните потреби

СДСМ: Се е лажно во ВМРО-ДПМНЕ дури и барањето за предвремени избори е класичен блеф

Османи-Могерини: Владеењето на правото-континуиран бенчмарк за европските интеграции

Ана Ололовска