Заев го одби барањето на Мицкоски за лидерска средба

Од:

Премиерот Зоран Заев го одби барањето на претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за одржување лидерска средба, на која освен за разговорите со Бугарија, би се разговарало и за пописот, економијата, образованието.

– Не гледам потреба од лидерска средба. Особено со човек кој нема став за ниту едно важно, национално или стратешко прашање. Мицкоски не е за договор на било која тема, тој бара начин само како да наштети на државата, особено на процесите кои не водат кон ЕУ, вели Заев куса изјава за медиумите.

Претходно, на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски го повтори повикот што вчера јавно го упати неговиот лидер, Христијан Мицкоски, за одржување лидерска средба на која би се ставиле на маса „сите важни прашања“.

Мицкоски јавно повика на лидерска средба на која, освен за разговорите со Бугарија, би се разговарало и за пописот, економијата, образованието.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо да се инвестира во гасна централа во Грција, може да се направи гасна централа во ТЕЦ Неготино

Ана Ололовска

СДСМ: Буџетот за 2021 година обезбедува посилна поддршка за здравството и можности за брзо закрепнување на економијата

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалецот Заев има концесии кон Бугарија, затоа државата ја претвора во приватен пашалак

Ана Ололовска

СДСМ: Мицкоски продолжува со црна кампања против здравствениот систем и се однесува опасно по јавното здравје

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Во која друга земја во светот мртовци и пациенти се лечат во иста просторија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Што содржи новата понуда на Заев кон бугарската страна?

Ана Ололовска