Заев е подготвен за лидерска средба за Законот за ЈО, ако има потреба

Од:

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека е подготвен да свика лидерска средба за Законот за јавно обвинителство, ако има потреба за тоа, но нагласи дека сепак треба да се даде шанса за решение по законски пат.

– Очекуваме од работните групи да кажат дали има потреба за лидерска средба. Ако тие кажат јас сум подготвен. Целта е да се изнајде решение за Законот за јавно обвинителство, изјави Заев, по посетата на болницата „8-ми Септември“.

Прашан дали има план Б или 80 пратеници, премиерот Заев, рече дека не размислувал за тоа бидејќи треба да се даде шанса за решение по законски пат..

– Верувам дека низ законот ќе се најде решение. Да му дадеме шанса на законот. Имаме седум дена. Треба да се најде решение. Голем дел од финесите се решени, порача Заев.

Би можело да ве интересира

Заев: Ако не се донесе одлука за датум, ќе се уништи владата

Ана Ололовска

Заев во Брисел на средби со Хан, Сасоли и Туск

Ана Ололовска

Заев на ФБ: Ова е неповторливо време за државата

Ана Ололовска

Заев: Очекувам конкретна поддршка од Бугарија за нашата евроинтеграција

Ана Ололовска

Заев: Се покажува разликата со нашите политички опоненти

Ана Ололовска

Заев: Ќе се сретнам со историчарите пред утрешната средба на македонско-бугарската експертска комисија

Ана Ололовска