Заев е подготвен за лидерска средба за Законот за ЈО, ако има потреба

Од:

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека е подготвен да свика лидерска средба за Законот за јавно обвинителство, ако има потреба за тоа, но нагласи дека сепак треба да се даде шанса за решение по законски пат.

– Очекуваме од работните групи да кажат дали има потреба за лидерска средба. Ако тие кажат јас сум подготвен. Целта е да се изнајде решение за Законот за јавно обвинителство, изјави Заев, по посетата на болницата „8-ми Септември“.

Прашан дали има план Б или 80 пратеници, премиерот Заев, рече дека не размислувал за тоа бидејќи треба да се даде шанса за решение по законски пат..

– Верувам дека низ законот ќе се најде решение. Да му дадеме шанса на законот. Имаме седум дена. Треба да се најде решение. Голем дел од финесите се решени, порача Заев.

Би можело да ве интересира

Заев: Чулев дозволи непочитување на мерките и го загрози здравјето на граѓаните

Кристијан Ландов

Заев: Избори мора да има час поскоро, гласање ќе се одржи согласно безбедносните протоколи

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Нашата татковина има потреба од избори

Ана Ололовска

Проценка за нова вонредна состојба, очекувања за дијалог и исход за датум на избори

Ана Ололовска

Заев: Нова лидерска средба може да се одржи најдоцна до крајот на мај

А1он

Синот на Зоран Верушевски ја снимал објавената снимка од разговрот со Заев

Кристијан Ландов