Заев до Макрон: Ги почитуваме заложбите за демократија и обединета Европа, тоа е иднината и на Македонија

Од:

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати честитка до новоизбраниот претседател на Република Франција, Емануел Макрон.

dobivaj vesti na viber

„Ви го честитам изборот за нов претседател на Франција во име на граѓаните на Р.Македонија, на Социјалдемократскиот сојуз и во свое лично име.

Ги цениме и поздравуваме заложбите што ги негувате за слобода и демократија во една обединета Европа, што е дополнително охрабрување за земјите кандидатки на ЕУ, како што е Република Македонија.

Франција како еден од столбовите на Европска унија, има важна улога и за развојот, стабилноста и безбедноста на целиот балкански регион и уверен сум дека Вашите политики ќе бидат дополнителен придонес и охрабрување за овие важни процеси.

Граѓаните на Република Македонија силно го почитуваат придонесот на Република Франција за обновата на демократските процеси во Македонија како и големата поддршка на евро-атлантските интеграции на нашата држава.

Како добар пријател и партнер на Р.Македонија и како претседател на земја пријател на Македонија, очекувам дека ќе ја продолжиме да ја развиваме и продолабочуваме нашата соработка.“

Би можело да ве интересира

Макрон: Иранскиот нуклеарен договор треба да успее

Реконструкција на француската Влада

Макрон и Албанезе во обид да ги обноват француско-австралиските односи

Ландов

Макрон: Шведска и Финска значително ќе придонесат за НАТО

А1он

Макрон: Абортусот е основно женско право

А1он

Макрон ја отфрли идејата за влада на национално единство