Заев: Бугарија ни даде сигнал за искрено пријателство

Од:

Бугарија ни даде сигнал за искрено пријателство, истакнал македонскиот премиер Зоран Заев на средбата во Софија со претседателот на бугарското Народно собрание Димитар Главчев.

dobivaj vesti na viber

Заев изразил надеж дека дека односите меѓу двете земји во иднина ќе се развиваат и продлабочуваат, соопшти прес-службата на бугарското Собрание.

Главчев потенцирал дека Бугарија има доследна позиција за поддршка на евоатлантската и европската перспектива на Македонија. Ќе работиме на градење односи на добрососедство на Балканот, а пример за тоа е подготовката за склучување договор за добрососедство, што ќе даде јасна регулатива за развој на билатералните односи, истакнал Главчев.

Заеднички став е дека склучувањето на договорот ќе го постави партнерството на двете земји на нова основа и ќе го отвори патот за интензивна соработка во сите сфрери.

Претседателот на Парламентот на Бугарија Димитар Главчев изразил и задоволство од смирувањето и стабилизирањето на политичката ситуација во Макаедонија.

На средбта е истакнато и дека значителен придонес во развивањето на соработката можат да дадат и добрите контакти меѓу парламентите на двете земји.

Би можело да ве интересира

Кирил Петков: Нема да коалицираме со ГЕРБ и ДПС

Ана Ололовска

Паралелно пребројување на 100 отсто: ГЕРБ победи на парламентарните избори во Бугарија

Ана Ололовска

„Алфа Рисрч“: Седум партии во следниот бугарски парламент

Ана Ололовска

Социолози: Излезноста на гласачите во Бугарија е помала за 3 до 5 отсто во споредба со ноември 2021 година

Ана Ололовска

Според излезните анкети, ГЕРБ-СДС победува на предвремените парламентарни избори во Бугарија

Ана Ололовска

Излезноста на парламентарните избори во Бугарија до 16 часот е 25,58 отсто

Ана Ололовска