(ВИДЕО) Заев: Ако летово нема датум за преговори со ЕУ, можни се избори и враќање на мандатот

Од:

Реконструкцијата на Владата зависи од добивањето датум за преговори со Европската унија. Премиерот Зоран Заев вели дека ако летово, односно јуни или јули нема датум, сите опции се отворени.

Заев е оптимист, но не ја исклучува можноста за враќање на мандатот па и избори.

– Доколу има одложување на датумот сите опции се отворени. Отворање внатрешна дебата, еден чекор е целосно нова влада, втор е избори и трет одговорност, иако вината не ја гледаме овде бидејки се направивме, рече Заев.

Премиерот за идната недела најави средба со канцеларката Ангела Меркел, а во однос на прашањето за „бомбите“ гарантира дека не се излезени од СДСМ, бидејќи сите материјали ги предале во СЈО.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Европската комисија ја уверува јавноста дека има доволни резерви на гас за оваа зима

Татјана Ташкова

Фон дер Лaјeн „отворена“ за прилагодувања во новата Европска комисија

Алексеј Навални номиниран за наградата „Сахаров“ на Европскиот Парламент

Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори

Татјана Ташкова

Лондон достави писмени предлози за измена на договорот за Брегзит

Најмногу фалсификувани алкохолни пијалаци на ЕУ пазарот се од Северна Македонија

Татјана Ташкова