Забраната за влез и излез од Куманово се однесува исклучиво на редовниот комерцијален превоз, фирмите можат да обезбедуваат сопствен контролиран превоз

Од:

Владата на денешната седница донесе заклучок да ја информира јавноста дека одлуката со која се забранува влез и излез од и во подрачјето на територијата на општина Куманово со градски и меѓуградски патнички и железнички патнички јавен превоз, се однесува исклучиво на редовниот комерцијален превоз на патници со градски, меѓуградски патнички и железнички јавен превоз.

„Владата им препорачува на економските оператори што имаат големи производствени и продажни капацитети на подрачјето на општина Куманово, доколку за тоа имаат потреба, да продолжат да го обезбедуваат пристапот до нивните објекти доколку имаат организиран и контролиран посебен превоз и да го приспособат своето работење со редуциран број на вработени“, стои во владиното соопштение.

Би можело да ве интересира

Граѓаните не треба да се пријават за да ја добијат картичката „Купувам домашно“

А1он

Медиумски хаос од дезинформации, лажни вести и борба за „кликови“ со заболените и починатите од Ковид-19

Мери Јордановска

Пациентите со рак стравуваат за нивните животи поради непочитувањето на мерките против Ковид-19

А1он

Нови 125 заразени со Ковид-19 и двајца починати

А1он

Филипче до медиумите: Престанете да изнесувате непроверени информации за бројот на заболени

А1он

Во Прилеп почина 73-годишен пациент од Ковид-19

А1он