За една недела казнети 255 непрописно паркирани возила во Општина Центар

Од:

ПОЦ и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје во текот на една недела санкционираа 255 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот.

Во периодот од 05.10. до 11.10.2020 година, со помош на специјалните возила „Пајак“ на ЈП ПОЦ отстранети се 124 непрописно паркирани возила, а со поставување на механичко средство „Блокатор“ санкционирани се 131 возила кои биле затекнати во резидентни зони, а не биле корисници-резиденти на секторот во којшто биле паркирани.

ЈП ПОЦ и Општина Центар апелираат до граѓаните да се придржуваат до пропишаните правила и прописи за безбедно однесување во сообраќајот со цел да се зачува безбедноста на останатите учесници во сообраќајот и реши проблемот со непрописното паркирање на комерцијалните и резидентните паркиралишта и улици на територија на Општина Центар.

Би можело да ве интересира

Петмина државни функционери пуштаа во употреба манастирски паркинг

Жарко Настоски

Центар има 32 барања за градење, укинатиот мораториум отвори можност за градежна офанзива по плановите оценети како криминални

Маја Илиевска-Пачемска

За една недела санкционирани 174 непрописно паркирани возила во Општина Центар

Ана Ололовска

Изгласан новиот ДУП за градската четврт кај Дом на градежници во скопската општина Центар

Жарко Настоски

Изминатата недела подигнати 168 непрописно паркирани возила во Скопје

Ана Ололовска

За 14 дена санкционирани 220 непрописно паркирани возила на територијата на Општина Центар

Ана Ололовска