Вулин до Пендаровски: Не е твоја работа како Србија ќе го решава прашањето со Косово

Од:

Министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин му порача на претседателот Стево Пендаровски дека како Србија ќе го решава проблемот со Косово не е тема со која тој треба да се занимава.

-Пендаровски малку се прашува за иднината на Северна Македонија, ама сака да се прашува за иднината на Србија. Како Србија ќе го решава својот внатрешен проблем не е тема за претседателот на Северна Македонија. Ако идејата за разграничување е „грозна и недостоинствена за 21 век“ тогаш може даа го повлече признавањето на Косово од почетокот на 21 век или да ја осуди интервенцијата на НАТО од крајот на 20 век која доведе до етничко чистење на Србите од Косово и Метохија, изјави Вулин коментирајќи ја изјавата на македонскиот претседател дека „идејата за корекција на границата на Белград и Приштина е незамислива“.

Би можело да ве интересира

Вучиќ со францускиот амбасадор: Одговорете ни што ќе биде со евроинтеграциите на Србија

Ана Ололовска

Вулин: Шпионската афера е сериозна, Политика тврди дека снимката е стара две години и не се работи за српски офицер

Ана Ололовска

Рашковиќ Ивиќ: Опозицијата бара одлагање на изборите девет месеци од предвиденото и преодна влада

Ана Ололовска

ВИДЕО: Објавена снимката кога руски шпион му дава кеса пари на српски агент

Ана Ололовска

Вучиќ побара од ВБА да истражи можна шпионска афера

Ана Ололовска

РСЕ: Поради царините на Косово, огромни загуби во Србија и во БиХ

Ана Ололовска