Втор состанок на работната група за подготовка на измени на Законот за високо образование

Од:

Работната група за утврдување на потребата за измени на Законот за високо образование денеска ја одржа втората седница на која, како што соопшти Министерството за образование и наука, присуствувал и странскиот експерт за високо образование, Џамил Салми, кој ќе учествува во процесот на подготовка на нов закон за високо образование.

Министерката за образование и наука Рената Дескоска, претставници од државните и приватните универзитети, синдикатите од областа на образованието и претставници од Професорскиот и Студентскиот пленум, се членови на оваа Работна група.

– Целта на Работната група е преку квалитетна дебата, да изготви нов Закон за високо образование којшто ќе ги опфати сите аспекти од статусот и организацијата на универзитетот, надлежностите на Сенатот, начинот на управување на факултетите, статусот на наставниците, начинот на кој студентите ќе се организираат во рамки на универзитетот и процесот на нострификација на дипломите, се наведува во соопштението од МОН.

Би можело да ве интересира

Конкурс за прием на средношколци во јавните ученички домови во 2020/2021

Ана Ололовска

МОН го објави Конкурсот за запишување во средно образование во 2020/2021

Ана Ололовска

МОН работи на решение за учениците кои немаат пристап до интернет

А1он

Адеми: ДИЦ има предлог за државната матура, ја следиме ситуацијата и нема простор за паника

А1он

ВИДЕО: Национална веб-платформа за далечинско учење за основците и средношколците

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Адеми: Се уште не сме дискутирала за конкретен предлог од политичка партија

Ана Ололовска