Време: Сончево со мала до умерена облачност

Од:

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и претежно тивко. Изутрина по одделни котлини ќе има појава на слаба магла. Преку денот ќе има и мала до умерена облачност, а ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.

Утринската температура ќе се движи од еден до осум, а дневната од 14 до 24 степени.

Во Скопје претежно сончево со мала до умерена локална облачност и тивко. Во утринските часови ќе има појава на магла, а преку денот ќе се расчистува. Утринската температура ќе се спушти до четири, а дневната ќе искачи до 20 степени.

Во наредните денови продолжува периодот на стабилно и суво време со мала до умерена локална облачност и се уште релативно топло за овој период од годината. Благ пад на температурата се очекува в недела, но се уште ќе има услови за слаба утринска магла по одделни котлини и по речните долини, особено повеќе во долниот тек на Повардарјето.

Би можело да ве интересира

Сончево со мала до умерена локална облачност

Татјана Ташкова

Сончево со умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер

Татјана Ташкова

Изминатиот јули – најтопол месец од 1880 година

Денеска и утре посвежо, од викендот повторно топло

Татјана Ташкова

Облачно и нестабилно време со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Попладне промена на времето и пороен дожд, утре намалување на температурите

Leave a Comment

12 − eleven =

Време: Претпладне сончево, попладне локален дожд

Од:

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и умерен ветер од северен правец. Попладне нестабилно, со локален дожд и грмежи.

Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а дневната од 21 до 35 степени.

Во Скопје слично време, со температура до 32 степени.

Вредноста на УВ-индексот ќе изнесува 8.

Би можело да ве интересира

Сончево со мала до умерена локална облачност

Татјана Ташкова

Сончево со умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер

Татјана Ташкова

Изминатиот јули – најтопол месец од 1880 година

Денеска и утре посвежо, од викендот повторно топло

Татјана Ташкова

Облачно и нестабилно време со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Попладне промена на времето и пороен дожд, утре намалување на температурите

Leave a Comment

eleven + 6 =