(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Анима мунди: Во Берово е извршено масовно труење на животни

Од:

Од здружението за заштита на животни „Анима мунди“ денеска преку соопштение ја информираат јавноста дека во Општина Берово е извршено масовно труење на животни.

„На улица, пред очите на граѓаните, неретко деца, во агонични маки (тетеравење, повраќање, трзаи на целата мускулатура, плукање крв, гушење) се убиени голем број животни. Призорот во Берово е исклучително вознемирувачки и шокантен, активисти од беровската Иницијатива за заштита на животните, како и голем број граѓани сведочат за лешови од животни насекаде низ градот“, стои во соопштението на здружението.

Како што наведуваат од „Анима мунди“ имаат основани сомненија дека се работи за организирано труење.

„Оние кои малку подобро ја познаваат оваа проблематика, а и по логика на нештата, знаат дека во случаи кога се работи за голем број на жртви и отрови поставени на повеќе локации во градот, не станува збор за изолиран случај“, се истакнува во соопштението.

Беровската Иницијатива за заштита на животните веќе се обратила до институциите на Општината со барање за преземање на итни мерки за решавање на овие појави кои не се случуваат прв пат во општината, отворање на истрага, контрола над слободната продажба на отровни материи, како и најстрого санкционирање на сторителите.

Од „Анима мунди“ апелираат граѓаните да пријават доколку имаат било какви сознанија за потенцијалните сторители, како и институциите да реагираат веднаш за да се фатат и најстрого казнат сторителите.

Би можело да ве интересира

Реакција на Анима Мунди: Градоначалникот да даде имиња на сите за кои инсинуира дека оствариле профит

ВИДЕО: Битолчанец монструозно уби куче, тврди дека ја нападнало неговата сопруга

Искра Манојлоска

„Анима Мунди“: Спасени се три мали волкчиња

А1он

Анима мунди: Полициски час во Македонија – но не и за убијците на животни

А1он

Анима Мунди за апсењето на момчето: Ова е изживување врз тинејџерот и миленикот, бараме казнување на службениците

А1он

Анима Мунди: Бараме дозволи за движење на активистите кои се грижат за бездомните животни

Ана Ололовска