Воспитувачки заразени со коронавирус во тетовска градинка, група деца во изолација

Од:

Група деца и неколку вработени од градинката „Тетекс“ во Тетово се во домашна изолација, откако две воспитувачки во градинката се евидентирани како заболени од Ковид-19.

„Не е тоа болест што само во градинките би се проширила, можат и од дома да се разболат, така што досега сме немал поголеми проблеми, освен што едната група ни е во изолација. Двете колешки се во добра здравствена состојба, како и децата од групата на едната воспитувачка, со родителите сме во контакт, тие се добри и не покажале симптоми, вели директорката на општинската јавна установа детски градинки „Младост“, Рамије Даути.

Ова е уште еден случај во низата на воспитувачки во македонските градинки кои се тестирани позитивни на коронавирусот.

Од министерството за труд и социјална политика и од Здравство кажаа дека процесот на згрижување деца во градинките засега ќе продолжи, но доколку има ширење на заразата, можно е да се донесе нова одлука за затворање на градинките.

Би можело да ве интересира

Амди Бајрам бил позитивен на Ковид-19, ќе се спроведе епидемиолошка анкета со неговото семејство и контакти

А1он

Најмногу заразени во Аеродром, Карпош и Центар

А1он

404 новозаразени од Ковид-19 и 14 починати

А1он

Угостителски објект во Мала Речица работел по 23 часот, сопственикот лишен од слобода

А1он

Угостителски објект во Франгово работел по 23 часот

А1он

За неносење маска казнети 983 лица

А1он