Волонтерите од „Сите заедно можеме“ ќе ги возат возрасните и изнемоштените до вакциналниот пунк во Струмица

Од:

Волонтерите од здружението „Сите заедно можеме“ кои помагаат во пунктот за вакцинација во Струмица од вторник ќе им помагаат на возрасните и изнемоштени граѓани кои не се во можност сами да одат на вакцинација.

Здружението објави дека со возило, волонтерите ќе ги земааат и ќе ги возат овие лица до вакциналниот пункт.

„ Оваа активност ќе ја спроведеме со цел да ги растеретиме здраствените работници да не мора да одат на домашна адреса да ги вакцинират луѓето и целиот процес да биде забрзан се со цел за доброто на нашите сограѓани“ – се вели во објавата на здружението на социјалните мрежи.

Би можело да ве интересира

47 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Жарко Настоски

Ако епидемиолошката ситуација остане стабилна ќе има настава со физичко присуство

Ана Ололовска

Филипче: За конкретни мерки ќе разговараме подетално во август, имаме меѓу највисоките стапки на вакцинација во регионот

Ана Ололовска

Половина милион граѓани ќе бидат целосно имунизирани во август, наесен можни рестрикции за невакцинираните

Ана Ололовска

39 нови случаи на Ковид-19, нема починати пациенти

Ана Ололовска

Наесен можни рестриктивни мерки насочени кон невакцинираните граѓани, вели Филипче

Ана Ололовска