Воислав Димитровски нов ВД директор на јавното претпријатие „Лајка“

Од:

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска го постави Воислав Димитровски за ВД директор на јавното претпријатие „Лајка“, известува Град Скопје.

– Димитровски е предлог на здруженијата за заштита на животните, како најдобро решение за претпријатието што извршува дејност од посебен јавен интерес за хуман третман на бездомни кучиња и воспоставување на систем за контрола на популацијата на кучиња, соопшти Град Скопје.

Димитровски по професија е ветеринар, магистер во областа на ветеринарното јавно здравство, национален консултант на ФАО за благосостојба на животните, проект лидер на УНДП за решавање на проблемот со бездомните кучиња на територијата на Југозападниот реон на Македонија. Од Ветеринарната комора на Македонија е назначен како координатор за решавање на проблемот со бездомни кучиња на територијата на Македонија.

Досегашната ВД директорка Тина Петрушевска е разрешена од функцијата.

Би можело да ве интересира

Исчистена дива депонија од 2000 квадратни метри во Горно Лисиче, собрани 250 кубни метри смет

Ана Ололовска

Реакција на Град Скопје: СДСМ ги злоупотребуваа парите на скопјани четири години

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Јајоска: Партизација на Град Скопје и прекинати проекти е учинокот на Арсовска во првите месеци од мандатот

Ана Ололовска

Град Скопје формира 24-часовна служба за брза реакција на повик на граѓаните

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Божиновска: Арсовска не реализираше ниту еден свој проект во првите месеци од мандатот

Ана Ололовска

Арсовска доделува 80.000 евра за Градски паркинг, а ја намалува цената на паркингот во Скопје

Катерина Павлова-Николовска