ВО ЖИВО: Започна маршот против францускиот предлог

Од:

Денеска во 19 часот од пред зградата на Владата започна марш против францускиот предлог. Голема група граѓани го преминаа мостот на Вардар и тргнаа кон седиштето на МНР. Пред Владата насобраните граѓани им дофрлуваа на полицајците кои се пред Владата во кордон околу тоа кого штитат и зошто не им се придружуваат на другата страна, а потоа фрлија и неколку петарди кон нив.

dobivaj vesti na viber

 


Протестантите фрлаа јајца кон зградата на МНР и извикуваа „оставка“, „предавници“, „Бујар Османи оди си од тука“, а фрлаа петарди и запалија факели.

Додека толпата се движеше кон МНР, од под Кале се симнуваше група момчиња кои вееја албански знамиња.

Според најавеното, последна „станица“ треба да им биде Собранието на Македонија.

 

Би можело да ве интересира

Две нови пресуди за инцидентите пред Собранието: Една година затвор за фрлањето молотов коктел кон полицијата, условна за подготовка

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Четири месеци затвор за пиштолџијата што впери пиштол во демонстрантите, па пукаше кај Скендербег

Кристијан Ландов

Приведено уште едно лице за инцидентот кај плоштадот Скендер бег, поднесена кривична пријава

Ана Ололовска

Приведени вкупно десет учесници во денешниот протест пред Собранието

Ана Ололовска

Петмина приведени оти фрлале тврди предмети кон Собранието на денешниот протест

Ана Ололовска

Четворица уапсени на денешните протести

Ана Ололовска