Во угостителски објект во Куманово затекнати 49 лица кои не ги почитувале мерките за Ковид-19

Од:

Во угостителски објект во центарот на Куманово биле затекнати 49 лица од кои шест малолетници, при што не биле почитувани мерките за заштита од Ковид-19, соопшти денеска СВР Куманово.

Во СВР Куманово вчера, во 17:22 часот било пријавено дека во угостителски објект на улица „Гоце Делчев“ има група граѓани кои не ги почитуваат здравствените прописи за време на епидемија.

-Полициски службеници и инспектори од Државниот пазарен инспекторат извршиле контрола во објектот, сопственост на И.А.(30) од Куманово, а изнајмен на А.М.(20) од Куманово, биле затекнати 49 лица, од кои шест малолетници, кои не одржувале дистанца и не носеле заштитна опрема, со што биле прекршени мерките на Владата за спречување на ширењето на Ковид 19, соопштија од СВР Куманово.

По целосното документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Би можело да ве интересира

Здружението за заштита на работничките права: Во државната управа се кршат препораките и одлуките

Ана Ололовска

Запечатена кафеаната во Стајковци која по работното време ги угости  Неделковски, Пандов и Панчевски

Маја Илиевска-Пачемска

Приведени Миленко Неделковски, Александар Пандов и Владимир Панчевски, пред полноќ биле во кафеана во Стајковци

А1он

Обвинителството бара притвор за двајцата тепачи од инцидентот во Трибека

Искра Манојлоска

Детали за тепачката во Трибека: Прво седеле на иста маса, па си размениле боксови

Ландов

Демолиран локал во Скопје, гости се мавале со маси и столици

Искра Манојлоска