Во Скопје: Разбојник од банка украл 2,6 милиони денари

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 31-годишник за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело разбојништво.

„На 4 јуни, осомничениот влегол во филијала на банка на улицата „Бојмија” во Скопје и со сериозна закана и употреба на огнено оружје – пиштол, загрозувајќи го животот и телото на двајца вработени во банката, одзел 2.628.901,55 денари со намера противправно да ги присвои. Веднаш побегнал од местото. По неговото пронаоѓање и лишување од слобода, пронајдени се и парите и тие се вратени на банката. Надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за осомничениот“, извести ОЈО.

Би можело да ве интересира

Скопјанец ограбил бензинска пумпа во Чаир

Ограбена малолетничка во Градскиот парк во Скопје

Хрват и радовишанка сакале да ограбат црква, со нож му се заканувале на клисарот

Горан Наумовски

Тони Стојановски нов претседател на Управниот одбор на НЛБ банка

Жена од Ростуше украла пари од спортска обложувалница

Горан Наумовски

Ограбена филијала на банка во Скопје