Во штипскиот затвор не се штрајкува

Од:

Осудениците во Затвор-Штип денеска не штрајкуваат и не се солидиразираат со затворениците од Затворот во Идризово, кои вчера почнаа штрајк со глад, поради најавениот закон за амнестиција за дел од учесниците во настаните од 27 април, а кој треба да го изготви телото за помирување.

иректорот на Затвор-Штип, Мики Тодоров за МИА вели дека вчера 19 осуденици не се појавиле на појадокот, но откако разговарале со нив, осудениците прекинале со штрајкот и се појавиле во мензата за време на ручекот.

Во овој затвор во моментов казна затвор издржуваат вкупно 334 осуденици.

Инаку вчера токму од Штип, премиерот Зоран Заев истакна дека пред извесно време е донесен закон за општа амнестија, со кои беа опфатени повеќе осуденици, а во моментов како што реќе ќе нема нов закон за општа амнестија, бидејќи вакви закони и во европските држави се носат на четири или осум години.

Би можело да ве интересира

Излекувани двајца пациенти од Штип кои се лекувале во домашни услови

А1он

Продолжен притворот за двајцата штипјани кои брутално тепаа девојка

Ана Ололовска

Во Штип предложени парични казни за четири лица кои не го почитувале полицискиот час

А1он

Парична казна за тројца штипјани кои го не го почитувале полицискиот час

А1он

Возач на вилушкар се превртел на регионалниот пат Штип-Кочани

А1он

НСРР: Најостро го осудуваме насилството врз девојката од Штип

А1он