Во македонски автобус запленети 13,3 килограми злато и 30.000 евра

Од:

Денес при вршење на детална царинска контрола на автобус на влез во државата, мобилните тимови од Одделението за оперативни работи од Царинската управа на граничниот премин Табановце открија и привремено задржаа 13,3 килограми злато и непријавени 30.000 евра.

dobivaj vesti na viber

Поради постоење сомнеж, автобусот со македонски регистарски ознаки кој се движи на редовна линија од Пореч (Р.Хрватска) до Гостивар, заедно со патниците бил упатен на царинскиот терминал на граничниот премин.

При прегледот со мобилен скенер се воочени неправилности во кровната конструкција, каде се пронајдени разновиден златен накит и златни плочки во правилна и неправилна форма.

Непријавената стока – злато со вкупна тежина од 13.304 грама е привремено задржана и предадена на Одделението за истраги за понатамошна постапка.

Дополнително при личен претрес, кај еден од возачите беа пронајдени и одземени непријавени 30.000 евра, за кои е изготвен записник за девизен прекршок.

Би можело да ве интересира

Коњевиќ тврди дека во Црна Гора се уништуваат само десет отсто од запленетите цигари, а остатокот се шверцува

Албанската полиција разби македонско-косовска група шверцери: Краделе скапи возила и ги продавале во Албанија

А1он

Во Драч запленети над две илјади тони нафта прошверцувана од Либија

А1он

Запленети во Косово 800 килограми тутун шверцуван од Македонија

А1он

Спречен шверц кај Долно Блаце

А1он

Разбиен синџир за шверц на фалсификувани цигари меѓу Словенија и Франција

А1он