Во ковид центарот во Штип нема слободни места, се очекува отворањето на модуларната болница

Од:

Се прават последните подготовки и се потпишуваат договорите за ставање во функција на модуларната болница во Штип, информира директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев.

Доколку се оди според предвиденото, новиот објект се очекува да биде отворен утре, но се зависи од тоа дали ќе се реализираат и последните активности, со цел пациентите да имаат непречена здравствена услуга, а и нормално работење на здравствениот персонал.

Новата модуларна болница има 47 кревети, опремена е со сите потребни апарати за третман на ковид пациентите, кои се во тешка здравствена состојба.

Според денешниот извештај на болницата во штипскиот Ковид центар нема слободни болнички кревети. Во четирите ковид одделенија има 61 пациент, од кои 44 се на кислородна поддршка. Двајца пациенти од Штип се починати на возраст од 79 и 84 години.

Би можело да ве интересира

Заев се вакцинираше со кинеската вакцина: Се чувствувам одлично

Ана Ололовска

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Ана Ололовска

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 926 пациенти

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 27 пациенти

Ана Ололовска

Премиерот Заев ќе се вакцинира денеска

Ана Ололовска

Половичен одѕив за вакцинирање, следната недела можно дополнително попуштање на рестрикциите

Ана Ололовска