Во германската Влада нема дилеми околу ЕУ перспективите на Северна Македонија

Од:

Во Берлин веќе нема дилеми околу напредокот на Северна Македонија кон ЕУ. Се поизвесно е дека Албанија, поради политичката криза, ќе отпадне од пакетот, пишува германската новинска агенција ДПА.

– Сакаме да бидат отворени пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, изјави Хајко Мас од редовите на германските социјалдемократи во четвртокот.

Со оглед на отпорот на Франција кон таквиот чекор, Мас вели дека може и подоцна да се одлучи кога ќе се отвори можност да се убедат и скептичните држави.

Заменик-шефот на пратеничката група на ЦДУ во Бундестагот, Јохан Вадефул вели дека без оглед на ваквите ставови, Парламентот дури на крајот на септември ќе и даде зелено светло на Владата.

Тој искажува сомнеж дали Албанија, со оглед на внатрешно-политичките превирања, навистина е подготвена за почеток на преговори. Мас, пак, посочува на позитивното мислење на Европската комисија.

Холандскиот Парламент во средата се изјасни за почеток на преговори со Северна Македонија, но не и со Албанија. Конечната одлука, ЕУ ќе ја донесе во октомври.

Канцеларката Ангела Меркел во четвртокот се сретна со премиерот Зоран Заев во Берлин. Позитивно изјаснување за оваа земја во германската влада е неспорно, затоа што Владата во Скопје го реши деценискиот спор со Грција и прифати промена на државното име, пишува агенцијата ДПА.

Би можело да ве интересира

Туск за „Гардијан“: ЕУ направи голема грешка, особено кон Скопје

Ана Ололовска

Туск: Брегзит е една од најголемите грешки на ЕУ во историјата

Ана Ололовска

Западниот Балкан меѓу Брисел и Париз

ЕУ одобри 300 милиони евра за бегалците во Јордан и Либан

Џонсон: До крајот на 2020 година Велика Британија ќе склучи трговски договор со ЕУ

Вучиќ и Меркел телефонски разговараа за билатералните односи и ситуацијата во регионот