Во Дебар по еден месец регистриран нов ковид случај

Од:

По точно еден месец, вчера во Дебар регистран е еден случај на заразен со Ковид-19. Станува збор за жителка на Дебар, која е со лесна форма на болеста потврдуваат од работната едница на заводот за јавно здравје, која со својата актвност ја покрива и општина Центар Жупа.

dobivaj vesti na viber

Последниот случај беше регистриран на 19 ноември, жител на градот, кој во списокот на оздравени беше внесен на 9 декември.

Од почетокот на пандемијата, во двете општини вкупно 1 457 лица биле позитивни на опасниот вирус, а починале над 80 од нив.

Во меѓувреме дебарското одделение за внатрешни работи поднесе кривична пријава против жител на село Житинани, општина Центар Жупа, за нестапување по решение за задолжителна изолација.

-Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, ОВР Дебар поднесе кривична пријава против Р.Ѓ(23) од селото Житинени, општина Центар Жупа. При контрола извршена на први овој месец полициски службеници утврдиле дека тој не се наоѓа во неговиот дом, информираше Стефан Димоски, портпарол на Секторот за внатрешни работи-Охрид.

Р.Ѓ., додава, не се придржувал до решението на Државниот здравствен и санитарен инспекторат за задолжителна изолација како заштитна мерка за спречување на ширењето на коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Двајца починати, 83 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

176 нови случаи на Ковид-19, двајца починати

Ана Ололовска

Сали: Ќе направиме симулација на можна појава на петти бран на Ковид-19

Маја Илиевска-Пачемска

Двајца починати, 89 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

89 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Ана Ололовска

Ковид-19: Нема починати, 93 нови случаи

Катерина Павлова-Николовска