ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев ги корумпира, злоупотребува и врши притисок врз медиумите во Македонија

Од:

Медиумите под контрола на Зоран Заев изминативе неколку денови во повеќе наврати се фатени „живи“ како шират лажни вести по нарачка од СДСМ кои се во паника од претстојниот изборен пораз, реагираат од ВМРО’ДПМНЕ.

Зоран Заев ги злоупотребува медиумите, а Македонија е жртва на хибриден режим.

1ТВ за која и Заев тврдеше дека е провладина беше претворена во алатка за рекет, политички притисок и изнудување на милиони евра од бизнисмени. Целата јавност слушна дека Зоран Заев знаел и за сумите и за лицата кои се рекетираат, а стоел зад финансирањето на медиумот преку кој работеа неговите соработници Катица Јанева и Боки 13.

МВР и ОЈО по наредба на Оливер Спасовски и Зоран Заев вршеа претрес во „Нет Пресс“ само поради објава на скандал каде што има сомнеж за сериозен криминал од страна на висок функционер од Владата на СДСМ. Тоа го изведоа додека медиумите протестираа пред ОЈО против притисоците врз новинарите и медиумите.

Кривичните пријави и политичкиот прогон против уредникот на „Инфомакс“ Александар Митовски, новинарот и уредникот на „Лидер“ Љупчо Златев, против новинарот Горан Момировски и телевизија Алфа се јасен показател дека власта се плаши од вистината и од правдата во Република Македонија.

Овој хибриден режим заедно со СДСМ и Заев на 12-ти април ќе паднат од власт. Новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе ја ослободи Македонија и медиумите од режимот на Заев.

ВМРО ДПМНЕ ги повикува чесните и професионални обвинители да се охрабрат и да отворат предмет за улогата на Зоран Заев во случајот „Рекет“ и неговата инволвираност во финансирањето и активностите на рекетарската 1ТВ, пишува во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Новинари од два порталa отпуштени од работа за време на корона кризата, реагираат новинарските здруженија

Габриела Димковиќ-Мишевска

СДСМ: Мицкоски да сакаше да помогне ќе се откажеше од парите кои ги добива од граѓаните

А1он

ВМРО ДПМНЕ: НАТО е организација каде Македонија ќе ги реализира стратешките интереси

А1он

Одложен конкурсот за „Награда од ЕУ за истражувачко новинарство“

Ана Ололовска

МИОА: ДПМНЕ продолжува да шири лажни вести, нема злоупотреба на позиции, изборите се одложени

(ВИДЕО) Шекеринска: Оваа недела две историски одлуки, лагите на ВМРО-ДПМНЕ не треба да ни го трошат времето

А1он