ВМРО-ДПМНЕ: Жерновски не треба да ни се обраќа нам, туку на граѓаните

Од:

Апелираме до господинот Жерновски да не ни се обраќа нам, туку да им објасни на граѓаните зошто ги излажа дека ќе гради училиште и градинка и зошто сака да го прогласи објектот на црквата Св. Константин и Елена за дива градба, наведува ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција на денешната изјава на градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски.

ВМРО-ДПМНЕ вели дека Жерновски не треба да им се обраќа ним, туку на граѓаните да им објасни зошто ги излажал дека ќе гради градинка и училиште во Капиштец, а парите за таа намена ги потрошил за привремени вработувања.

– Второ, треба да им објасни зошто упорно настојува да се поништи деталниот урбанистички план, а со негово поништување практични објектот на црквата Св. Константин и Елена ќе стане дива градба. Кога еден објект е дива градба секоја општинска власт сега и понатаму ќе може да постапува како сака, па и да го руши. Го повикуваме градоначалникот на Општина Центар, господинот Андреј Жерновски да се вразуми и да прекине свесно да креира конфликти во македонското општество, се вели во реакцијата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Пресудата за „27 април“ покажува дека во Македонија правосудство и суд не постојат

Митева: Преку регулација на криптовалутите ВМРО-ДПМНЕ обезбедува повеќе од половина милијардa евра во македонскиот Буџет

Општински инспектори почнаа да мерат бучава во Центар, на два објекта им наложија да се стишат

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ: Веднаш да се повлече срамното решение на логото за Денот на независноста

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја зголеми парцелата за облакодери кај Холидеј Ин за четири пати

Николовска: Јовески одмолче се за можна партиска номинација за Уставен Суд

Leave a Comment

4 × 4 =