ВМРО-ДПМНЕ: Оставката на Венко Филипче не е доволна, потребна е оставка од Заев

Од:

Од ВМРО ДПМНЕ преку соопштение реагираат по обраќањето на министерот за здравство Венко Филипче во кое поднесе оставка од функцијата.

„Оставката на Венко Филипче не е доволна, потребно е оставка на Зоран Заев кој е централниот дел на пирамидата на нефункционирањето на системот. Само оставка на Заев ќе гарантира независна и објективна истрага. 15 животи згаснаа во институција за чија безбедност е должна и одговорна државата. Заев да не се крие позади оставката на Филипче. Овој народ виде оставки кои не беа чин на одговорност туку чин на амнестија, како што беше таа на Кирацовски или Рашкоски“, велат од ВМРО ДПМНЕ.

Од таму порачуваат дека е потребна вистинска одговорност.

Би можело да ве интересира

Филипче не ги разрешува директорите на тетовската болница во избори, иако Зибери и Цаца ги смени среде кампања

Кристијан Ландов

Мицкоски: Заев ништо не разбрал

А1он

Заев: Мицкоски има проблем да одржи опозиција, а не да зема ново парламентарно мнозинство

Ландов

Заев тврди дека СДСМ ги сфатил грешките: Кажете „да“ за булевари, улици, а не за кичерај и нови шмизли

Заев: Добиваме 36 општини и Град Скопје, борбата продолжува бидејќи злото се заканува

Мери Јордановска

(ВИДЕО) Арсовски: Единствен осуден криминалец за крадење струја во Република Македонија е Панче Заев, таткото на Зоран Заев

А1он